Istota prawidłowej instalacji wodnej w domu

Trudno wyobrazić sobie dom/mieszkanie bez wody. Jest ona podstawą i nikogo to nie dziwi. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że właściwy montaż rur, które nam tą wodę doprowadzą, to także strategia i nie jest rzeczą prostą.

Instalacja wodociągowa to system połączonych ze sobą przewodów, urządzeń, które doprowadzają wodę do poszczególnych pomieszczeń oraz armatury. Solidne jej wykonanie zapewni nam bieżącą wodę (ciepłą i zimną) pod właściwym ciśnieniem. Na kształt takiej instalacji wpływa w dużej mierze to, w jaki sposób będzie podgrzewana woda ciepła. Tak więc w przypadku domu, do zbiornika grzewczego doprowadza się przewód z zimną wodą, a następnie do konkretnych armatur doprowadza się dwie rury: z ciepłą i zimną wodą. Można też zamontować przewód cyrkulacyjny, który umożliwi korzystanie z ciepłej wody w każdej chwili – zbiorniki procesowe.

Są dwie metody układania rur: układ trójnikowy oraz rozdzielaczowy (konstrukcje zawieszeniowe). Taka instalacja powinna zostać również wyprowadzona na odpowiednią wysokość, tak, by można było bezproblemowo zamontować baterię. I to co istotne, takie rury muszą zostać ulokowane poniżej przewodów gazowych i kabli elektrycznych. W tym też czasie, należy poddać te rury próbie ciśnieniowej, aby sprawdzić ich szczelność.

Mając własny dom, warto poświęcić to fachowcom, choć instalacja takich przewodów jest łatwiejsza i bezpieczniejsza od montażu rur gazowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *